Ostatnia majowa sesja rynku praw majątkowych już za nami więc czas na szybki przegląd tego co działo się z białymi certyfikatami w kończącym się miesiącu. Niestety nie ma dobrych wieści dla sprzedających - ceny ustabilizowały się na niskim poziomie a wolumeny rosną. Czyżby oczekiwany wzrost cen związany z końcem okresu rozliczeniowego miał jednak nie nastąpić?

Przegląd

W maju br. odbyło się 7 sesji giełdowych. Obroty na rynku wyraźnie wzrosły w stosunku do kwietnia: 14,5 tys toe + 8,3 tys. toe w ramach transakcji pozasesyjnych. Głównym kontraktem, którym handlowano były świadectwa przetargowe - 92% całego wolumenu. Świadectwa roczne miały tym razem marginalny charakter (43 toe), zaś wzrosły obroty świadectwami bezterminowymi - głównie z powodu jednej dużej transakcji pozasesyjnej na ok. 1300 toe + ok. 500 toe w ramach sesji giełdowych. Ich łączny udział wzrósł do 7,8%.

Transakcje pozasesyjne

Informacje o transakcjach pozasesyjnych pojawiły się w tym miesiącu 8 razy - pięć razy dla świadectw przetargowych i po jednym razie dla pozostałych instrumentów (PMEF-2017, PMEF-2018 i PMEF_F). Niestety na podstawie tych notowań nie da się przeprowadzić żadnej sensownej analizy - rozpiętość cen od skandalicznie niskiej (465 zł/toe dzisiaj) po znacząco powyżej wartości rynkowej (1300 zł/toe 10 maja). Jedynym racjonalnym wytłumaczeniem jest podejrzenie, że wiele z tych transakcji odbywa się pomiędzy podmiotami powiązanymi kapitałowo w ramach tzw. optymalizacji podatkowej. Czy to jest legalne? Na szczęście nie mam tak szczegołowego wglądu w owe transakcje i nie do mnie należy ich ocena. Wyrażam jedynie zdziwienie obserwatora rynku, który nijak nie potrafi zinterpretować poniższego wykresu

notowania świadectw przetargowych PMEF w ramach transakcji pozasesyjnych w kwietniu i maju 2018 na TGE

Notowania PMEF

Kurs świadectw przetargowych ustabilizował się w zakresie 700-725 zł/toe. Mimo tak niskich cen wolumeny rosną, co wprowadza pewien niepokój wśród sprzedających, którzy oczekują cen wyższych o conajmniej 100 zł/toe. Dopóki jednak znajdą się niecierpliwi lub potrzebujący pilnie gotówki to o wzrostach trudno marzyć

notowania świadectw przetargowych PMEF w maju 2018 na TGE

Świadectwa bezterminowe

Handlowano nimi na 3 sesjach oraz w jednej, wspomnianej wcześniej, transakcji pozasesyjnej. Ceny stabilne w zakresie od 1500 do 1580 zł/toe.

Bilans Praw Majątkowych w Rejestrze

W maju zostało przez Prezesa URE wystawionych 21624,7 toe PMEF, 1137,9 toe PMEF_F i 4040,2 toe PMEF-2018. Do umorzenia zablokowano 86 tys. toe świadectw przetargowych PMEF i 9,1 tys. toe świadectw rocznych PMEF-2017. Umorzono 81,9 tys. toe świadectw przetargowych PMEF, 1,1 tys. toe świadectw rocznych PMEF-2017 oraz 4,7 toe świadectw bezterminowych PMEF_F.
Pełną informację o wydanych, umorzonych i zablokowanych do umorzenia świadectwach efektywności energetycznej zawierają poniższe tabele zaczerpnięte z majowego raportu miesięcznego opublikowanego przez TGE.
Bilans praw majątkowych dla efektywności energetycznej; źródło: raport miesięczny TGE, maj 2018

Konkluzja

Zaczynam się zastanawiać czy opublikowanie jakiś czas temu prognozy wzrostu cen #BC nie było błędem. Widać co prawda wzrost obrotów, ale nie przekłada się on na wzrost cen, poza kilkoma "ustawionymi" transakcjami pozasesyjnymi.
Zostało jeszcze kilka sesji do końca kwartału i bedę je bacznie obserwował. Może jednak okazać się, że Ci, którzy mają obowiązek umarzania świadectw byli bardziej aktywni na rynku Q4 2017, gdy ceny były niskie. Popyt wygenerowany przez czekających na ostatni moment może być zbyt mały w stosunku do skłonności szybkiego spienieżenia praw majątkowych przez tych, którzy czekają na to od kilku miesięcy...