Poprawie efektywności energetycznej służą następujące rodzaje przedsięwzięć:

Odzyskiwanie energii

w tym odzyskiwanie energii w procesach przemysłowych poprzez instalację lub modernizację

  • układów odzyskiwania ciepła z urządzeń i procesów przemysłowych lub energetycznych i wykorzystanie go do celów użytkowych lub w procesie technologicznym;
  • systemu „freecoolingu” – procesu wykorzystania chłodu zawartego w powietrzu o niskiej temperaturze na zewnątrz budynku do schłodzenia powietrza wewnątrz budynku lub w instalacji;
  • turbin i układów wytwarzania energii, wykorzystujących energię rozprężania lub redukcji ciśnienia gazów, par lub cieczy;
  • układów przetwarzania ciepła odzyskiwanego z procesów przemysłowych lub energetycznych na energię elektryczną;
  • układów przetwarzania gazów spalinowych i odpadowych z procesów przemysłowych lub energetycznych (np. gazu koksowniczego, wielkopiecowego, konwertorowego) na energię elektryczną lub ciepło lub na paliwa energetyczne.

rodzaje przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej - odzyskiwanie energii

 
W ramach tego rodzaju mieszczą się wszystkie przedsięwzięcia określane jako wykorzystanie energii odpadowej. Głównie chodzi o wykorzystanie entalpii fizycznej gorących gazów odlotowych - to najcześciej spotykany i najbardziej typowy przypadek. Ciepło odpadowe - gorące gazy odlotowe - można także wykorzystać do produkcji energii elektrycznej w układach ORC lub podobnych. Tej technologii zamierzam jednak poświęcić odrębny artykuł.
Często zdarza się także, że para produkowana w centralnej kotłowni (wysoki parametr) jest wykorzystywana przez różne odbiorniki pracujące przy niższych ciśnieniach. Zazwyczaj taka para jest po prostu dławiona, co z termodynamicznego punktu widzenia jest stratą energii. Jeśli spadek ciśnienia jest relatywnie duży to warto przeanalizować możliwość zastosowania w tym przypadku małej turbiny parowej.
W wielu procesach przemysłowych powstają niskokaloryczne gazy odpadowe, których energia chemiczna często może być wykorzystana, zamiast np. spalania w pochodni. Wymaga to zastosowania adekwatnych technologii, aby nie przyczyniać się do zwiększenia zanieczyszczenia środowiska oraz ryzyka wybuchu.
Ciepło do ogrzewania budynków w znaczącym stopniu jest przeznaczane na podgrzewanie powietrza wentylacyjnego. Wykorzystanie rekuperacji, która pozwala odzyskać energię z powietrza usuwanego z budynku jest powszechną praktyką. Freecooling to sytuacja odwrotna - chodzi o wykorzystanie zasobów chłodu w powietrzu zewnętrznym dla zmniejszenia obciążenia układu chłodniczego zainstalowanego w obiekcie.